stj
04 فروردین 1402 - 17:45

امام جمعه یزد: اسلام خواهان تحولی کمال‌محور برای مومنان است

امام جمعه یزد گفت: اسلام تحولی با محور رشد و کمال و تعالی را برای مؤمنان می خواهد و بر همین اساس است که بزرگان دین ما گفته اند هرکس دو روزش همانند هم باشد، مغبون است.

به گزارش خبرگزاری فارس در یزد، آیت‌الله محمدرضا ناصری در خطبه‌های این هفته نمازجمعه با تبریک حلول ماه مبارک رمضان و مصادف شدن آن با بهار طبیعت اظهار داشت: همواره باید از گذشت سال و فصول عبرت بگیریم زیرا خداوند متعال در فصول چهارگانه‌ای که برای طبیعت قرار داده و در گردش زمین و ماه و طلوع و غروب خورشید، قدرت خود را به نمایش گذاشته است.

وی با بیان این‌که همه باید در کارهای خود در طول یک سال گذشته تدبیر کنیم و ببینیم که تا چه اندازه به هدف زندگی که همان کمال الهی است، نزدیک شده‌ایم، افزود: خداوند متعال کل الکمال است و برای انسان نیز کمال و پیشرفت خواسته است بنابراین انسان باید از سکون و یکنواختی و بی تحرکی فاصله بگیرد و برای رسیدن به هدف والای انسانی، حرکت کند.

امام جمعه یزد در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اهمیت و فضائل ماه مبارک رمضان تصریح کرد: ماه رمضان، ماه تحول است و از آنجا که مهمان خدا هستیم، باید بیشتر نسبت به اعمال و رفتار و گفتار خود عنایت داشته باشیم.

ناصری با بیان این‌که لحظه لحظه ماه مبارک رمضان، تسبیح خداست و باید دستورات خدا، پیامبر(ص) و ائمه معصومین(ع) در مورد ماه مبارک رمضان را در مورد این ماه اجرا کنیمف تصریح کرد:  ورع یک درجه بالاتر از تقوا است و ماه رمضان بهترین فرصت برای ورع و تقوا است.

نماینده ولی فقیه در استان یزد با اشاره به روایتی از امام صادق(ع) عنوان کرد: از نگاه ایشان، کسانی که اهل ورع هستند دارای ویژگی‌هایی است؛ اهل حسابرسی به اعمال خود هستند، در گفتار خود صادق هستند و از دروغ پرهیز دارند، دارای گذشت هستند، خود را از تمام شبهات پاک می‌کند و همه باید تلاش کنیم این ویژگی‌ها را در خود تقویت کنیم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به تفسیر آیاتی از سوره جمعه پرداخت و اظهار داشت: همه چیز در عالم به تسبیح خداوند می پردازد اما بر اساس آیات الهی، ما تسبیح آنها را نمی‌فهمید.

ناصری همچنین با سخنان رهبر معظم انقلاب که سخنانی پرمحتوا و مملو از سفارش برای کارگزاران نظام و مردم است، افزود: همه مردم، مسئولان و مدیران این سخنرانی‌ها را بارها مرور کنند و تلاش کنند برای تحقق این رهنمودها به ویژه مهار تورم راهکار پیدا کنند.

وی بیان کرد: این سخنان برای مردم، مسئولان، مؤمنان و اقشار مختلف در طول سال راهگشاست و عمل به آن می تواند گره‌گشای بسیاری از این مشکلات باشد.

ناصری با اشاره به اینکه دعای تحویل سال، دعای تحول خواهی است، اظهار داشت: تحولی که خدا برای ما می‌خواهد با تحولی که دشمنان برای ما می‌خواهند بسیار متفاوت است، دشمن می خواهد از آزادی به بردگی آمریکا، از دینداری و خداپرستی به فساد و فحشا، از پویایی و تلاش به خمودگی و افسردگی برسیم و این تحول، قرار گرفتن در سراشیبی را به دنبال دارد.

امام جمعه یزد بیان کرد: اسلام تحولی با محور رشد و کمال و تعالی را برای مؤمنان می خواهد و بر همین اساس است که بزرگان دین ما گفته اند هرکس دو روزش همانند هم باشد، مغبون است.

وی عنوان کرد: تحولی که کشور ما امروز به آن نیاز دارد این است که نسبت به پیشرفت ها در تمامی عرصه‌ها اهتمام کنیم و عیب‌ها را پیدا و برطرف کنیم و همه مسئولان و مدیران، فرمانداران و استانداران و ... باید پیشرفت ها را احصاء و آن را تکمیل و نواقص را برطرف کنند.

ناصری بیان کرد: یکی از خصلت‌های خوبی که مردم دارند، مقاومت و ایستادگی آنهاست که نشأت گرفته از بنیه قوی دینی آنهاست و این از برکت علما و دغدغه آنها برای دینداری و تقویت ایمان مردم است.

امام جمعه یزد تاکید کرد: این بنیه باید حفظ شود و مسجد و منبر و روضه را تقویت کنید و به یاوه سرایی‌های رسانه های بیگانه توجه نکنید و مسائل اقتصادی را به مسائل دینی مرتبط نکنید.

وی همچنین بر لزوم حضور پرشکوه در مساجد در ایام ماه مبارک رمضان تاکید کرد و گفت: مردم و مؤمنان حضوری پرشکوه در مساجد به ویژه در نمازهای جماعت داشته باشند.

ناصری همچنین بر لزوم حفظ حجاب در این ایام در دارالعباده یزد تاکید کرد و اظهار داشت: باید همه یکدیگر را مودبانه نصیحت کنیم تا معنویت ماه رمضان و برکت امر معروف و نهی از منکر در جامعه ما پدیدار شود.

پایان پیام/ب

منبع: فارس
شناسه خبر: 1108109